faen
dl-ok

هواساز

هواسازها یا هوارسان ها (Air Handling Unit) دستگاه هایی هستند که گردش هوا و گرمایش سرمایش را در سیستم تهویه مطبوع، کنترل می کنند. هواسازها معمولا جعبه فلزی بزرگی شامل، فن، کویل های گرم و سرد، محفظه فیلتر، صداگیر و دمپر می باشند. هواساز ها عموما به مجرای کانالی سیستم های تهویه مطبوع، یعنی جایی که هوای برگشتی ساختمان باید به آنجا رود قرار دارند. گاهی نیز هواساز هوای تازه و هوای برگشتی را از فضای داخل دریافت می کنند.
هواساز ها می توانند با استفاده از مبدل بازیافت انرژی بخش اعظمی از حرارتی را که به دلییل کیفیت نا مطلوب آلاینده ها باید از محیط تخلیه شود ،بازیافت نمایند.
هواساز ها در بیمارستان ها ، اتاق های عمل و اتاق های تمیز با جذب و کشتن ذرات غبار و باکتری ها نقش مهمی در واحد های درمانی ایفا می کنند

هواسازهای شرکت سارین تهویه

هواسازهای شرکت سارین تهویه در ۱۲ مدل مختلف با ظرفیت های متفاوت       ۶۰۰۰۰GFM    تا    ۲۰۰۰CFM

سینی های یکپارچه  همراه با مجموعه کامل از لوازم جانبی مربوط به تمام دستگاه های تهویه مطبوع و نرم افزارهای سازگار مربوط به دستگاه ها.

هواسازهای این شرکت از ورق گالوانیزه گرم همراه با فریم های قابل تغییر و متنوع ساخته می شوند.

لازم به ذکر است کانکشن های کویل ها و درین تخلیه می توانند در قر قسمت از دستگاه ها قرار گیرند و امکان تعبیه درب بازدید جهت صحولت دسترسی در این بخش وجود دارد.

فن ها

بخش های مختلف فن ساخت این شرکت که شامل چرخ پروانه فن، شفت، پوچی ها و … می باشد جهت اطمینان از صحت عملکرد بالانس استاتیکی و دینامیکی می گردد.

کویل ها

کویلهای ساخت این شرکت شامل کویلهای آب گرم، آب سرد، و بخار می گردد که از لوله های مسی با فین های آلومینیومی  یا مسی (یا پوشش دار به صورت سفارشی) ساخته می شوند.

لوله های استاندارد مورد استفاده در ساخت کویل ها در ابعاد   ۵/۸  ، ۳/۸   ،  ۱/۲  می باشد.

شرکت سارین تهویه  موفق به دریافت   ISO 2008 ,ISO 9001   از شرکت  naipp  ایتالیا در سال ۹۴ گردید.

مدارس

sch

در محیط های آموزشی تعداد زیادی از افراد در زمان هــای مشخصی از روز گرد هم می آیند بدین معنی که تغییرات بارعمده ای وجود دارد. پس بایستی از سیستم کنترلی مناسبی استفاده شود و از سیستم بازیابی حرارتی بهره برد.

با توجه به تعطیل بودن مدارس در فصل تابستان، در زمــان کوتاهی از سال نیازمند به سرمایش می باشیم. اما با وجود پنجره های متعدد نیازمند به تهویه مناسبی با صدای کم می باشیم.

در مهد کودک ها، فعالیت هایی نظیر آشپزی که میتواند تولید بو نمایند معمولا می بایست هوای داخل خارج شده و هوای تازه جایگزین شود که این موارد می بایست از بازیاب حرارتی استفاده شود.

ادارات

office

ساختمانهای اداری به طور عمده نیازمند یک تهویه مناسب در طول روز می باشند، که بسته به شرایط هوای بیرون ممکن است نیازمند به بازیابی حرارتی ذخیره نیز باشند. در مورد ساختمانهایی سطوح کاری کارکنان تفاوت دارد ممکن است نیازمند به کنترل های ویژه ای نیز باشیم. به طور کلی حرارت تولید شده در ساختمانهای اداری شامل حرارت بوجود آمده به واسطه حضور افراد، چراغها، تابش خورشید و تجهیزات رایانه ای و … می باشد. درساختمانهای بزرگ که ذخیره انرژی محسوس می باشد بایستی سرمایش در شب نیز در نظر گرفته شود. اگر اداره در محیط شهری باشد بایستی از کلاس فیلتراسیون مناسبی استفاده نمود همچنین بایستی تمهیداتی اندیشید تا صدای تولیدی تا حد ممکن کاهش یابد.

بیمارستان ها

hospital

محافظت از سلامتی، یکی از اهدافی است که نیازمند تنفس هوای سالم می باشد به همین منظور نیازمند به تجهیزاتی می باشیم که تمیز بوده، قابل شستشو باشد و دارای سطـوح صدای پایین و سیستم کنترلی مناسب باشد.

هواسازهای هایژنیک این شرکت، قابلیت تأمین هوای بهداشتی مورد نیاز (مطابق با استانداردهای تعریف شده) را دارا می باشد.

فروشگاه ها

market

تعداد افراد مراجعه کننده به فروشگاه ها در طول روز مرتبا تغییر می کند بنابراین بایستی یک کنترل دمای محسوس داشته باشیم. هوای برگشتی حاوی دی اکسید کربن میباشد، بنابراین می توان با استفاده از یک مبدل حرارتی این مشکل را حل نمود. زمانیکه تعداد افراد کم باشد سطح Co2 پایین است. بنابراین میتوان حجم بیشتری از هوای برگشتی را بــا هوای تازه مخلوط کرده و وارد فضا نمود. با افزایش تعداد افراد میزان هوای برگشتی بایستی کاهش یابـد و هوای تازه جایگزین آن گردد. اگر در طول شب نیازمند به گرمایش باشیم برای سرعت در گرم کردن از ۱۰۰% هوای برگشتی استفاده می کنیم.

هتل ها

hotel

تجهیزات تهویه مطبوع مورد استفاده درهتلها با مشخصه های خاصی نظیر حفاظت در برابر آتش سوزی، سیستم کنترلی و سطح صدای تولیدی مشخص می شوند. یکی از نکات مهم در این تجهیزات قابلیت مناسب در کنترل

سرعت و عملکرد بی صدا است.

صنایع

factory

درصنایع مختلف که با آلودگی هوایی بسیاری همراه هستند، نیاز به یک سیستم هواساز با دبی بالا می باشد. اگر آلودگی های تولید شده توسط این صنایع خطرناک باشد ممکن است نیاز به تغییر در مواد مورد استفاده دستگاه باشد. دستگاههای تولید شده توسط این شرکت می توانند با توجه بـه محیط مورد استفاده، بازنگری شده و تطبیق داده شوند.

بدنه:

بدنه فلزی کلیه محصولات شرکت تهویه سارین از جمله تجهیز ات هواساز از جنس های مقاوم و بسیار مستحکـم انتخاب شده است و در ساخت و مونتاژ نهایت دقت به عملا آمده تا ظاهری زیبا و شکیل داشته باشند. رک های داخلی دستگاه ها تماما از ورق گالوانیزه ساخته می شوند.در محل های اتصال که احتمال نشتی وجود دارد، از فوم پلی اورتان استفاده می شود تا حداقل تلفات حرارتی و آلودگی صوتی را داشته باشیم. فریم بدنه دستگاه از دو جنس ورق گالوانیزه و پروفیل آلومینیوم ساخته شده و توسط اتصالات پلاستیکی با دوام به یکدیگر متصل می شوند.

خروجی هوا:

این قسمت ترکیبی است از یک محفظه اختلاط استاندارد و یک ورودی هوا به اتاق، در این قسمت:

– از یک دمپر کنترلی دبی که به صورت دستی و یا اتوماتیک قابل کنترل است استفاده می شود.

– در مقابل ضربه های هوا حفاظت شده است.

– لبه ها به صورت فلنچ خم خورده می باشد و با به صــورت معمولی جهت اتصال به کانال.

قسمت اختلاط هوا Mixing Box:

این قسمت معمولا دارای دو دریچه می باشد، یکی برای هوای تازه و دیگری هوای برگشتی. مکانیزم بازو بسته شدن دمپرها (که جنس آنها به گونه ای است که در مقابل خورندگی مقاوم است)، بر روی آنها نصب می گردد. عملکرد این مکانیزم می تواند به صورت دستی و یا موتور دار باشد. که در برخی مدلها و موارد می توانند با یکدیگر مرتبـط بوده و از یک Servo Drive بهره بگیرند.

قسمت فیلتراسیون:

در این از انواع فیلترها استفاده می شود.

فیلترهایی با سطوح گسترش یافته (آلومینیومی قابل شستشو):

در این فیلترها از مدل زیگزاگی استفاده شده است در نتیجه سطح فیلتر افزایش یافته است و دبی عبوری از واحد سطــح فیلتر کاهش یافته و دوره تمیز کاری آن طولانی تر شده است. راندمان فیلتراسیون این نوع فیلترها، کم می باشد. بنابراین برای استفاده از آنها در سیستم هایی مناسب اســت، کــه در مکانهایی قرار می گیرند که میزان ذرات در یک سطح پایین آلودگی می باشد.

فیلتر هپا Hepafilter:

همانگونه که از نام این فیلترها مشخص است راندمان آنها تقریبا ۱۰۰% می باشد. که به همراه فریم و ادوات هوابندی کننده ارائه می شود. همانند فیلترهای دیگر  این مدل از فیلترها نیز بایستی شامل یک فیلتر اولیه در بالا دست جریان باشند. از آنجاییکه این فیلترها گران قیمت هستند و قابل استفاده مجدد نیستند می بایست از یک فیلتر اولیه با راندمان  بالا استفاده شود.

فیلترهای کیسه ای:

این فیلترها انعطاف پذیر بوده و محکم می باشنــد و دارای راندمان متوسط یا گاهی بالا هستند (بستـه به کلاس تولیدی)، فیلترهای کیسه ای دارای یک فریـم جداگانه و ادوات هوابندی کننده می باشند. این فیلتر ها برای مناطقی با هوایی نسبتا آلوده توصیه می گردد. فیلترهای کیسه ای غالبا نیاز بـه یک فیلتر اولیــــه (Prefilter) نظیر فیلترهای آلومینیومی قابل شستشو دارند. استفاده از این فیلتر اولیه عمر فیلترها را بالـــا می برد در نتیجه هزینه های دستگاه پایین خواهد آمد.

قسمت سرمایش/ گرمایش:

واحد سرمایش و گرمایش شامل یک دسته کویل های فین دار و لوله می باشد که درون یک محفظه قرار گرفته اند.برای فرآیند خنک سازی هوا، از کویل برودتی با لوله مسی و پره های آلومینیومی (Cu/AL) به طول معمول استفاده میشود.

در پایان کویل سرمایشی از یک سینی درین جهت تخلیه رطوبت تقطیر شده هوا استفاده می شود. این سینی به صورت شیبدار نصب می گردد تا مایع جمع شده به راحتی خارج گردد و از ایجاد باکتری جلوگیری شود. برای گرمایش نیز می توان از کویل های با لوله مسی و فین آلومینیومی استفاده نمود. اگر هوای عبوری شامل مواد خورنـده باشد می بایست از پره و لوله مسی Cu/Cu استفاده شود تا در مقابل خوردگی مقاومت بیشتری داشته باشند. که در ایــن صورت این کویل بسیار گرانتر از Cu/AL است. در مواقعی که سیال گرم کننده در دما و فشار بالایی وارد می شود(بخار،آب داغ، … ) بایستی از کویل با لوله فولادی و فین اسپیرال استفاده نمود. این کویل ها دارای استحکام بالاتری می باشد و ازکویل های Cu/AL گرانتر هستند.کویل الکتریکی نیز می تواند بنابر سفارش مشتری بر روی دستگاه نصب گردد.

ایرواشر:

دستگاه های ایرواشر به منظور استفاده در مناطق گرم و خشک، و صنایع مختلف جهت تهویه و تولید هوای مــورد نــیاز مناسب می باشند. در ایتن دستگاه ها، تشت ذخیره آب به حدی بزرگ می باشد که به میزان لازم آب، برای تأمین شرایــط ذخیره پایدار را تأمین کند و از تعدادی نازل متصل به یک پمپ تشکیل شده است. از لحاظ ساختار داخلی شامل یک لولـه به همراه چندین نازل اسپری می باشد. برای افزایش راندمان معمولا از دو ردیف نازل استفاده می شود. برای جلوگیری از حمل ذرات آب در هوا از چنین صفحه قطره گیر در خروجی دستگاه استفاده شده است.

به منظور جلوگیری از نشت آب این قسمت کاملا آب بندی شده است و بهتر است یک دریچه شیشه ای جهت بازدید داشته باشد.

دستگاه های دمنده Blow-Thru:

ترکیب  blow Thru  برای سیستم هایی که دارای تعداد قابل ملاحظه ای از فن و موتور می باشد مناسب است. بنابراین در برخی سیستم ها بهتر است که چنین ترکیبی استفاده شود تا گرمای تولید شده ناشی از فن قبل از کویل سرمایشی قرار گیرد. در سیستم های Draw Thru برای غلبه بر این مشکل میبایست هوای عبوری بیش از میزان موردنیاز سرد شود تا بر گرمای تولید شده غلبه نماید. کاهش مصرف انرژی و توزیع بهتر هوای سرد از مزایای سیستم های با ترکیب blow Thru می باشد.

 

چیدمان با فن پلینیوم:

 

یک مکسر هوای ثابت فقط در سرعتهای  ۹۰۰  تا۱۱۰۰  مؤثر می باشد. با استفاده از یک فن پلینوم blow Thru میتوان تقریبا سیستم را در هر دبی به کار گرفت. این ترکیب برای سیستم blow Thru  های  AVA (دبی متغیر) بسیار مناسب میباشند و نیاز به افزودن یک میکسر هوا را حذف می نماید.

 

چیدمان در دو کانال:

 

این سیستم دو خروجی را تأمین می نماید. یکی خروجی تأمین کننده هوای گرم و دیگری هوای سرد (ویژه سیستم های داخلی).

 

چیدمان با فیلتراسیون بالا:

 

در این مدل ها، پس از کویل سرمایش و گرمایش قسمت فیلترها قرار دارد و معمولا دو فیلتر در این قسمت قرارمی گیرد. فیلتر دوم که به Final Filter معروف است، در محلی که هوا وارد کانال می شود، نصب می گردد.

روش انتخاب هیتر برقی:

۱- موارد زیر را بر اساس مدل انتخاب شده تعیین می کنیم.

دبی ……………………………………………………………..۳۰۰۰cfm

دمای هوای ورودی…………………………………………………۵۴f

دمای هوای خروجی ………………………………………………۷۷f

حداکثر سرعت هوا ………………………………………….۶۵۰fpm

ولتاژ برق ………………………………………….۴۶۰v. 3ph. 60hz

نوع سیستم ……………………………………………………………افقی

۲- تعیین بار گرمایشی

Heating load=1.1*cfm*∆t=1.1*3000*23=75900btuh

۳- تائید ابعاد دستگاه:

ابعاد سطح عبور کویل گرمایش برقی با انتخاب ابعاد دستگاه و کویل سرمایش از پیش تعیین شده می باشد. با این حال اندازه هیتر باید چک گردد تا اطمینان حاصل شود سرعت مواجهه حاصله کمترین مقدار را دارد:

۴- تعیین توان بار حرارتی:

۵- تعیین ابعاد هیتر برقی:

با مراجعه به جداول موجود هیتری برابر و یا یک پله بالا تر از توان محاسبه شده انتخاب می گردد. هیترهای برقی به صورت پله ای و هر پله  ۱kw  افزایش می یابند.

۶- تعیین ظرفیت الکتریکی هیتر:

Capacity= 23kw*3.413 =78.5 MBtuh

۷- محاسبه تغییر دمای هوا:

۸- محاسبه دمای واقعی هوای خروجی:

Leaving Air Temp = 54 + 23.8 =77.8 F

۹- تعیین افت فشار ناشی از کویل حرارتی الکتریکی:

به جدول افت فشار اجزاء مراجعه کنید و با استفاده از میـان

یابی افت فشار ناشی از هیتر الکتریکی را در سرعت

بدست می آوریم.

۱۰- تغییرات ولتاژ از ولتاژ تعیین شده کویل گرمایشی

الکتریکی می تواند بر خروجی کویل تأثیر بگذارد.

تأثیر تغییرات ولتاژ را میتوان با استفاده از فرمول زیر بررسی

نمود: